O rasie

Lagotto Romagnolo 

Włoski pies dowodny

Krótki rys historyczny: Dawna rasa psów, aportujących z wody, pochodząca z nizin Comacchio i bagien okolic Rawenny. Z czasem mokradła zostały osuszone i przekształcone w pola uprawne, toteż i lagotto z psa wodnego stał się niezawodnym poszukiwaczem trufli, rosnących na równinach i wzgórzach Emilia Romagna.

Wrażenia ogólne: Pies niewielkiego lub średniego wzrostu, proporcjonalny, mocnej budowy, o naturalnym, wiejskim wyglądzie i gęstej, kędzierzawej, wełnistej sierści.

Temperament: Pies odznacza się wrodzonym talentem do tropienia i doskonałym węchem, co czyni go niezastąpionym poszukiwaczem trufli. Pierwotny instynkt łowiecki został wyeliminowany w drodze selekcji hodowlanej, toteż lagotto podczas pracy nie zwraca uwagi na tropy zwierzyny. Jest łatwy do ułożenia, mało wymagający, bystry, oddany i przywiązany do właściciela. Doskonały pies do towarzystwa i stróż.

Sierść: Wełnista, nie lokowata, w dotyku dość twarda, skręcona w ciasne pierścionki, z widocznym podszerstkiem. Pierścionki jednakowe na całym ciele i ogonie, tylko na głowie sierść jest nieco mniej zwarta i tworzy wyraźną brodę, wąsy i brwi. Policzki także porośnięte gęstym włosem. Zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek są nieprzemakalne.Jeśli nie strzyżona, sierść ma tendencję do spilśniania w miarę rośnięcia; powinna być strzyżona przynajmniej raz do roku, ponadto trzeba systematycznie usuwać spilśniony włos okrywy i podszerstek. Sierść strzyżona nie powinna być dłuższa, niż 4 cm, a strzyżenie nie może zmieniać sylwetki. Tylko na głowie sierść jest dłuższa, ale nie tak długa, aby zakrywała oczy. Okolice genitaliów i odbytu strzyże się krótko. Sierści nie można stylizować ani fryzować jak u pudli czy bichon frisee – powoduje to obniżenie oceny. Zbyt krótkie strzyżenie nie pozwala na wykształcenie pierścieni i ocenę struktury szaty. Prawidłowa fryzura ma być bezpretensjonalna i podkreślać naturalny wygląd, typowy dla tej rasy.

Maść: Jednolita brudno biała, biała w czekoladowe lub pomarańczowe łaty, czekoladowa przesiana, czekoladowa w różnych odcieniach z białym lub bez, pomarańczowa z białym lub bez. U niektórych psów występuje jasno lub ciemno brązowa maska. Dopuszczalne podpalanie w różnych odcieniach.

Ważne proporcje: Długość głowy wynosi 4/10 wysokości w kłębie. Wysokość psa jest niemal taka sama, jak długość (sylwetka kwadratowa).

Psy: 43 – 48 cm (idealna : 46 cm).
Suki : 41 – 46 cm (idealna: 43 cm).
Tolerancja 1 cm w górę i w dół.
Waga: psy: 13 – 16 kg, suki: 11 – 14 kg.

 

 

Wzorzec FCI nr 298.

Klasyfikacja FCI: grupa 8 – aportery, płochacze, psy wodne, sekcja 3 psy wodne – bez prób pracy.

Źródło: Wzorzec rasy lagotto romagnolo